Dobrá investícia sa vždy vráti

07.02.2013

Investovanie do nehnuteľnosti bolo v minulosti až na výnimky takmer vždy považované za výhodné – už len preto, že ľudia jednoducho vždy budú potrebovať niekde bývať a podnikať.

Kríza a nestála hospodárska situácia spochybnila množstvo donedávna neodškriepiteľných právd a investovanie do nehnuteľnosti patrí dnes medzi ostro sledované témy. A to nielen v kruhoch investičných spoločností – investorom do nehnuteľnosti sa môže stať predsa každý.

 

Investícia pre rozvážnych

„Analýza investície nie je, samozrejme, vec, o ktorej sa rozhoduje pri rannom čítaní novín pri káve. To, či bude v dlhodobom horizonte investor úspešný, závisí od množstva elementov. „Kúpa nehnuteľnosti je náročnejšia napríklad pre vyššie transakčné náklady. Oveľa nižšia je aj likvidita takejto investície – teda možnosť rýchleho speňaženia, ak by bol napríklad investor pod tlakom predať ju v krátkom čase. Nie je to investícia vhodná pre každého,“ hovorí Vladimír Vaňo, hlavný analytik Volksbank. „Zároveň však investície do nehnuteľností poskytujú dlhší investičný horizont,“ dodáva. Výhodnosť investície do nehnuteľností potvrdzuje aj Miroslav Fülöp, obchodný riaditeľ spoločnosti J&T Real Estate: „Priaznivý pomer medzi rizikom a výnosom, pomalšia reakcia na ekonomický vývoj, ktorá poskytuje investorovi čas na zareagovanie, to všetko sú argumenty hovoriace v prospech investície do nehnuteľnosti.“ Miroslav Fülöp zo spoločnosti J&T Real Estate tiež vyzdvihuje čiastočnú ochranu výnosu z takéhoto druhu investície pred infláciou, pretože pri správne koncipovanej nájomnej zmluve sa nájomné každoročne upravuje podľa aktuálnej miery inflácie.

 

Stabilizácia trhu

„Prvé signály stabilizácie trhu s nehnuteľnosťami sa objavili na prelome rokov 2011 a 2012, no pre ďalší vývoj realitného trhu bude kľúčová najmä stabilizácia situácie na trhu práce,“ konštatuje analytik spoločnosti Volksbank, Vladimír Vaňo. Dodáva, že vzhľadom na komplikovanú situáciu na svetových trhoch, ktoré podmieňujú náš export a tým aj celkovú ekonomickú situáciu, sa treba pripraviť na hrboľatý terén.

Pozitívny vývoj v ďalších rokoch však pravdepodobne podmieni  okrem iného aj trend prichádzajúci na Slovensko zo zahraničia, kde je bežné si byty prenajímať a nie ich vlastniť.

 

Ako teda investovať?

Základom úspechu je vybrať si nehnuteľnosť, ktorá nemá tendenciu strácať hodnotu. Analytici radia investovať v dobrých lokalitách, ktorých hodnota bude mať tendenciu skôr rásť ako klesať. „Takou lokalitou je napríklad centrum a širšie centrum hlavného mesta. Nehnuteľnosť v lukratívnej lokalite je jednoduchšie prenajať a rýchlejšie a výhodnejšie predať.  Vo všeobecnosti zaznamenávame tendenciu kupujúcich vracať sa z okrajových častí mesta, ktoré majú problém s dopravou aj vybavenosťou, naspäť do centra mesta. Na investíciu sa vždy treba pozerať aj v týchto širších súvislostiach,“ hovorí Miroslav Fülöp.

 

Nádejná budúcnosť

„Štatistiky, ktoré majú naši analytici k dispozícii, hovoria, že rezidenčný trh sa postupne stabilizuje,“ hovorí Miroslav Fülöp z J&T Real Estate. Ceny nových bytov už podľa neho klesať veľmi nebudú – prispieva k tomu nedostatok kvalitných bytov na trhu a najmä dopyt po bývaní, dosahujúci historické maximá, ktorý je spôsobený demografickým vývojom. „Počet ľudí v produktívnom veku 25 až 40 rokov, ktorí si zakladajú rodiny a majú preto potrebu riešiť bývanie, je veľmi veľký a pravdepodobne v najbližších dekádach nebude klesať,“ hovorí obchodný riaditeľ. Druhým faktorom je podľa neho fakt, že Slovensko má najnižšiu mieru vybavenia obyvateľstva bytmi v celej Európskej únii (Housing Europe Review 2012).  Z týchto faktov vyplýva, že staré múdrosti nestratili nič na svojej pravde – ľudia budú vždy potrebovať strechu nad hlavou a pri rozvážnom a múdrom rozhodovaní sa investícia do nehnuteľnosti určite oplatí.

Autor: Leona Bezručková. Článok bol publikovaný 31.10.2012 v špecializovanej prílohe Mediaplanet – Vylepšite si bývanie.

VSTUP PRE REZIDENTOV